top of page

Jak przyspieszyć MacBooka zwiększając pojemność dysku?


 

Komputery MacBook są świetnie zaprojektowanym i bardzo wydajnym sprzętem, ale prędzej lub później przychodzi moment w którym zaczyna brakować miejsca na dysku. Rozwiązaniem może być nośnik zewnętrzny, na którym można zapisywać potrzebne pliki, ale nie zawsze jest to komfortowe rozwiązanie ze względu na dodatkowy sprzęt o którym zawsze trzeba pamiętać. Można również skorzystać z wejścia na kartę pamięci (oczywiście w modelach które je posiadają), aby oszczędzić sobie dodatkowych akcesoriów podłączanych do komputera. Karty pamięci mają jednak swoje ograniczenia, którymi są chociażby małe pojemności oraz ograniczone szybkości zapisu i odczytu danych.

Co zrobić aby zwiększyć powierzchnię dysku, nie korzystając z zewnętrznych akcesoriów i jednocześnie zwiększając wydajność?

W Urządzeniach MacBook od 2013 roku pojawiła się obsługa protokołu NVMe. Wiele osób nie zdaję sobie sprawy, że dzięki temu może w swoim MacBooku wykorzystać jedne z najszybszych dostępnych na rynku dysków. Postanowiliśmy pokazać Wam, jak wpłynie na urządzenie montaż takiego dysku. Wykorzystaliśmy do tego urządzenie MacBook Air Mid 2013, oraz dysk Samsung 970 Evo o pojemności 500 GB.

Wykonaliśmy test prędkości dysku o pojemności 128 GB, który został fabrycznie zamontowany w urządzeniu. Wynik testu (poniżej) pokazał, że dysk umożliwia zapis danych z prędkością 215 MB/s oraz odczyt z prędkością 538 MB/s. Taka prędkość oczywiście wystarcza do codziennej komfortowej pracy.

Zamontowaliśmy nowy dysk, oraz przeprowadziliśmy instalację systemu macOS High Sierra i powtórzyliśmy testy. Wyniki (poniżej) okazały się znacznie lepsze i w przypadku zapisu danych prędkość zwiększyła się ponad 6 krotnie, osiągając pułap 1353 MB/s. Na korzyść zmieniła się również prędkość odczytu danych, która wyniosła 1484 MB/s.

Urządzenie z nowym dyskiem wykazuje widocznie zwiększony komfort pracy, poprzez szybsze reakcję na praktycznie wszystkie działania, których prędkość zależy od dysku twardego. Już na poziomie codziennych niewymagających działań związanych z korzystaniem z internetu lub pracą z dokumentami, każdy bez problemu powinien zauważyć różnice. Najbardziej usatysfakcjonowani powinni być Ci, którzy korzystają ze sprzętu w bardziej specjalistyczny sposób jak obróbka grafiki, wideo lub programowanie, ale w tym wypadku powinien wystarczyć sam rzut oka na wyniki testów.

Podsumowując, MacBook Air stał się jeszcze bardziej responsywny i i przyjemniejszy w użytkowaniu, a dodatkowym argumentem przemawiającym za powyższym rozwiązaniem jest cena, która w porównaniu do dedykowanych dysków potrafi być nawet dwukrotnie niższa. Nie zapominajmy, że takie rozwiązanie jest możliwe również w urządzeniach MacBook Pro i iMac.

Chcesz wiedzieć jak możemy poprawić wydajność Twojego komputera MacBook? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci wszystkie możliwości, które stwarza Twój sprzęt i przeprowadzimy modernizację w najkrótszym możliwym terminie.

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
bottom of page