top of page

4 sposoby na więcej pamięci w iPhone. 

Przepełniona pamięć w iPhone to dość częsty stan z którym zgłaszają się do nas użytkownicy urządzeń. Co zrobić, żeby poradzić sobie z tą sytuacją? Jakie konsekwencje mogą czekać Twoje urządzenie kiedy zabraknie pamięci? Przeczytaj, zanim będzie za późno.

Zarządzanie pamięcią iPhone'a nie należy do częstych czynności, a wielu użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest to działanie, żeby iPhone działał prawidłowo. Wybierając model z małym rozmiarem pamięci, prędzej czy później wiąże się to z jej zapełnieniem, które może nie tylko wpłynąć na stabilną pracę urządzenia, ale w dramatycznej sytuacji może doprowadzić do braku możliwości uruchomienia systemu. Taki efekt jest szczególnie kłopotliwy, jeśli nie zadbamy za wczasu o zabezpieczenie danych lub wykonanie kopii zapasowej. Niewystarczające również może się okazać posiadanie zalogowanego konta iCloud, ponieważ w podstawowym wariancie, mamy do dyspozycji jedynie 5 GB powierzchni dyskowej w chmurze.

Od czego zacząć?

Dobrą praktyką jest kontrola wolnego miejsca zarówno w pamięci urządzenia jak i na koncie iCloud. Pamięć urządzenia sprawdzamy w aplikacji Ustawienia>Ogólne>iPhone (miejsce). W tej pozycji mamy podgląd do ilości zajętego miejsca, „Zaleceń” które oferuje system w celu zwolnienia miejsca, oraz listy aplikacji wraz z ich rozmiarem.

Z tego miejsca możemy również usunąć aplikacje z których już nie korzystamy w dwóch opcjach.

Odinstaluj aplikację – ten wariant usunie aplikację, ale pozostawi jej dane w urządzeniu takie jak np. postępy w grze, i ponowna instalacja aplikacji w przyszłości pozwoli na rozpoczęcie gry od zapisanego stanu.

Usuń aplikacje – ten wariant usunie aplikację wraz ze wszystkimi zapisanymi danymi i pozwoli na odzyskanie jeszcze większej ilości miejsca.

Pamięć na koncie iCloud sprawdzamy w aplikacji Ustawienia>kliknij na samej górze na nazwę konta iCloud>iCloud>Zarządzaj miejscem na koncie. W tym miejscu mamy podgląd do stanu zajętości dysku w chmurze z wyszczególnieniem pozycji i odpowiadającego im rozmiaru. Najważniejsza pozycja to Backupy, która pozwala na odtworzenie urządzenia po awarii systemu, zmianie urządzenia lub jego zagubieniu.

Klikając na „Zmień pakiet miejsca” możemy zwiększyć miejsce na dysku w chmurze, co pozwoli na zachowanie większej ilości danych. To rozwiązanie może się okazać niezbędne, także w sytuacji gdy dysk w chmurze został w pełni wykorzystany. Ceny dodatkowych pakietów to odpowiednio 3,99 zł za 50 GB, 11,99 zł za 200 GB oraz 39,99 zł za 2TB. Aktywacja pakietu będzie skutkowała automatycznym pobieraniem odpowiedniej kwoty z karty i nie trzeba będzie o tym pamiętać. Należy uwzględnić, że w przypadku powrotu do mniejszego pakietu, dane które się na nim nie zmieszczą, zostaną utracone.

4 sposoby na więcej pamięci w iPhone.

Jakość wideo – wpływa na ilość miejsca zajętego w pamięci urządzenia. Nie każdy potrzebuje nagrań w jakości 4K lub nawet 1080p i w większości przypadków wystarczający i najbardziej optymalny może się okazać wybór opcji 720p. Dla lepszego zrozumienia jak dużo miejsca możesz zaoszczędzić, 1 minuta filmu w jakości 720p i 30 klatkach na sekundę zajmuje 40 MB, natomiast to samo nagarnie w jakości 4K i 60 klatkach na sekundę to aż 400 MB, czyli aż 10 razy więcej!

Optymalizacja przechowywanych zdjęć – w aplikacji Ustawienia>kliknij na samej górze na nazwę konta iCloud>iCloud>Zdjęcia, wybierając opcję „Optymalizuj dysk iPhone'a” możemy zaoszczędzić miejsce w pamięci dzięki przechowywaniu zdjęć w niższej jakości. Pełna rozdzielczość jest przechowywana na koncie iCloud i automatycznie pobierana w momencie podglądu zdjęcia.

Archiwizacja wiadomości i załączniki – Ustawienia>Wiadomości>Przechowuj wiadomości. W tym miejscu można wybrać jak długo historia wiadomości wraz z załącznikami będzie przechowywana w pamięci. Dzięki wybraniu wariantu „30 dni” stare wiadomości będą automatycznie usuwane po tym czasie wraz z załącznikami. Same załączniki, takie jak zdjęcia i pliki wideo, pomimo nie dodania ich do zdjęć, również zajmują sporo miejsca, o czym można się przekonać w aplikacji Ustawienia>Ogólne>iPhone (miejsce)>Wiadomości. Oczywiście z tego miejsca możne ja również przejrzeć i usunąć ręcznie.

Historia i dane witryn w wyszukiwarce – w trakcie przeglądania stron internetowych, przeglądarki zapisują i przechowują w pamięci urządzenia pliki, które pozwalają na szybsze ładowanie stron przy ponownych odwiedzinach. Z czasem pliki potrafią zająć dość sporo miejsca, ale te również można usunąć ręcznie, wraz z historią przeglądania stron. Wystarczy wejść w aplikację Ustawienia>Safari>Wymaż historię i dane witryn.

Co zrobić gdy pamięć w telefonie zapełni się?


Gdy dojdzie już do takiej sytuacji, warto zacząć od próby odinstalowania lub usunięcia nieużywanych aplikacji, zdjęć i innych danych zgodnie z powyższymi instrukcjami. Dobrym rozwiązaniem może się również okazać zwiększenie przestrzeni dyskowej na koncie iCloud, co pozwoli przenieść dane z pamięci urządzenia.

Usuwanie danych nic nie zmienia- W skrajnych przypadkach może wystąpić błąd który pomimo usuwania plików nie wpłynie na zwiększenie wolnego miejsca w pamięci. W tym momencie najlepszym rozwiązaniem będzie zabezpieczanie ważnych danych i przywrócenie ustawień fabrycznych z ewentualnym odtworzeniem urządzenia z kopii zapasowej.

Problem z uruchomieniem iPhone'a – jest to dość częsta sytuacja gdy w pamięci urządzenia brakuje miejsca na poprawną pracę systemu, co w konsekwencji po wyłączeniu urządzenia może spowodować brak możliwości uruchomienia systemu i wygenerować tak zwany „bootloop” czyli pojawiające się i gasnące jabłko na ekranie. Na tym etapie, gdy nie wykonaliśmy wcześniej kopii zapasowej, musimy liczyć się z możliwością utraty danych znajdujących się na urządzeniu, ponieważ oficjalnym rozwiązaniem jest ponowna instalacja systemu, która skutkuje usunięciem całej zawartości pamięci.

Jako serwis, dysponujemy narzędziami, które pozwalają na naprawę systemu i dają szansę na odzyskanie danych, ale nie zawsze jest to możliwe.

Kontrola stanu pamięci powinna być systematycznym działaniem, żeby zapewnić prawidłową pracę urządzenia i nie narażać się na niepotrzebną utratę danych.

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
bottom of page